Jak se to hraje?

Je možné, že někdo vyzkouší, jestli Hlava Kasandry přece jenom nejde alespoň trochu hrát. Pro takové nadšence doporučuji především pečlivé čtení návodu (níže je PDF), případně zhlédnutí videa ze hry.

Manuál doplňuje několik níže uvedených poznámek, rozdělených podle herních lokací. Pokud hrajete na skutečném ST, budete potřebovat myš a joystick. Emulátory umí joystick namapovat na klávesnici.

Centrála

Pátračova základna, kde se dozví detaily zadaného úkolu. Na toto místo se vrací po úspěšné i neúspěšné misi (pokud přežije) a může se sem vrátit kdykoli sám (pokud je již ve fázi dohledávání rakety).

Odtud, ze svého doupěte, má přístup na zbytky „internetu“. Na síti komunikuje textovými příkazy. Pokud nevíte, kde začít, zadejte DIR a vylistuje se vám sada použitelných příkazů. MAP zase najde počítače v dosahu, atd. Některé adresy je třeba hacknout. Kdo nemá tištěný návod, asi by nenaladil signál z vojenských satelitů. Tady opatrně, ovládání je tu strašně kostrbaté… Přístroje vám nejprve oznámí, s jakým satelitem se podařilo navázat spojení (DSP, Gorizont, Intelsat). Následně je třeba doladit signál pomocí dvou parametrů. První hodnota se nastavuje levým tlačítkem myši, druhá hodnota pravým tlačítkem. Kurzor myši musí být na přístrojovém tlačítku s šipkou nahoru nebo dolů – podle toho, zda chceme ubírat nebo přidávat.

V momentě, kdy je přesně naladěno, se na monitoru objeví jedna ze 4 map (mapy se volí tlačítky 1–4). Na mapě jsou vyznačené lokality s pravděpodobným umístěním raket různé obtížnosti. Do rozhraní počítače se přepneme kliknutím na [R] v horním rohu monitoru. Pak snadno raketu zvolíme za cíl cesty.

kasandra-centrala2 kasandra-network4

Hangár

Hra obsahuje mikro RPG složku a tak je nezbytné se na cestu vybavit ve skladech Theodorovy základny. Naložte, co uvezete. Protiraketové střely jsou nezbytnost. Když si nevezmete léky, můžete se střelit do hlavy.

kasandra-hangar

Transportér

Následuje první navigační část cesty. Usedáte do upraveného BVP a vydáte se zneškodnit vybranou raketu. Nepojedete přes celý kontinent. Máte na starosti jen závěr cesty. Navigace vám ve světových stranách (S, J, V, Z, SV, SZ, JV, JZ) navrhuje, jakým směrem máte jet, abyste na radaru spolehlivě trefili na střed – tedy co nejblíže k cíli. Kompas ve stupních udává váš aktuální azimut. Motor nastartujete joystickem pomocí Fire+Up. Potom už ovládáte směr jízdy a rychlost. Prorážení překážek ničí stroj a žere něfť.

kasandra-transporter

Dohledávání

Zde je lehce jiná vizualizace, protože Theodor má za úkol detailně prozkoumat území o 16 sektorech. V každém z nich je třeba proměřit, zda je v podzemí silo, respektive s jakou pravděpodobností. Na políčku, kde je výsledek nejvyšší, je potřeba vše vyměřit a odkrýt vstup do podzemí. Ale pozor. Silo je zpravidla zabezpečeno několika raketomety, které reagují na pohyb nebo na použití elektroniky. Je nutné mít zapnutý detektor, a pokud vás obrana sila zaměří, včas zasadit úder. K tomu účelu má Theodorovo BVP odpalovací zařízení. Nicméně střelu je třeba ručně navést na cíl (myší). Další lahůdkou bývá smrtící plyn – bude rozhodně bezpečnější operovat od začátku v masce. Je dobré hlídat ukazatele zdraví, síly a stavu techniky. V kritické situaci můžete přežít, když máte alespoň nějakou rezervu. Pro případ, že by odstartovala mezikontinentální raketa, má Theodor možnost sestřelit ji. Opět střelu musí ručně navádět a z časových důvodů má vlastně jen jeden pokus.

kasandra-vymerenikasandra-obranahornickasandra-navadeni

Podzemí

Pokud se podaří vyměřit silo na správném sektoru a raketová obrana přestane dotírat, sestoupí Theodor do podzemí. V podzemním labyrintu musí dojít až k bílým dveřím, vedoucím k raketě. Cestou může narazit na ozbrojenou ochranku, která brání bunkr s nasazením života. Jsou to šílení nešťastníci, kterým nikdo neřekl, že válka skončila. Během hackování řídícího počítače získá dva kódy – potřebuje je, aby v závěrečné fázi zastavil start rakety (takže zapsat). Pokud řídící jednotka obsahuje použitelné čipy, vezměte si je. Až jednoho dne narazí na Kasandru, budou se mu hodit.

kasandra-vymereniartwkasandra-podzemi kasandra-podzemi3 kasandra-podzemipc kasandra-siloraketa

Výše uvedené schéma se opakuje, dokud nejsou mapy bez raket. Na konci čeká Theodora Kasandra – raketa, jakou svět neviděl.

Původní příručka ke hře ve formátu PDF – ke stažení zde.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s