LetDisk

Náš tým v sestavě Marek Nepožitek a Kamil Vojtíšek fungoval od roku 1990 do roku 1994, přičemž Hlava Kasandry byla naším nejvýraznějším počinem.

Jestliže jsem s programováním ve druhé polovině 80. let koketoval na 8bitovém Atari 800 XL, tak skutečně smysluplná tvorba vypukla až v roce 1989, tentokrát na počítači Atari 520 STM. Postupně vznikla řada drobných programů, na kterých jsme hledali optimální programovací jazyk a grafické editory. V roce 1992 vše vykrystalizovalo do první hry – ekonomické strategie Manager Test. To už jsem měl za sebou první upgrade na 1040STE s harddiskem a monochromatickým monitorem. S Kamilem jsme se rozhodli, že svoje projekty budeme do světa uvádět pod zvláštně znějící značkou LetDisk. Dlouho jsme vybírali, chtěli jsme anglický název s nějakým vtipným významem. Ještě první verzi Manager Testu jsme však zveřejnili pod ultravtipným labelem NONAME.PRG. Skutečně jsme si mysleli, že originalita je základ úspěchu a tak naše první pokusy dočasně nesly právě tuto značku. Zřejmá mladická nerozvážnost…

Drátěný model loga LetDisk z úvodní animace ve hře Hlava Kasandry. Rok vzniku 1993.

Povzbuzeni tím, že dokážeme vytvořit fungující program, jsme začali někdy na začátku roku 1992 pracovat na Kasandře. Její vývoj nakonec trval téměř dva roky. Výrazný vliv na dobu realizace mělo několik faktorů. Limitovaly nás především studijní povinnosti, vývoj prodloužilo uvedení nového hardware, se kterým jsme nepočítali, a nakonec i dohoda o spolupráci s JRC ohledně distribuce hry.  V roce 1993 se nám na stole objevil Falcon030, poprvé jsme hru mohli vyzkoušet také na TT030, a najednou bylo třeba optimalizovat, řešit nejrůznější nekompatibility včetně nefunkčního Omikron BASICu, na který jsme vzhledem k jeho vlastnostem vsadili doslova vše.

Nakonec jsem se s prakticky hotovou hrou vydal na konci roku 1993 do JRC, i když nikoli pouze s Kasandrou, jak se nakonec ukázalo. Jediná návštěva v JRC znamenala nejen zajištění distribuce hry, ale i počátek spolupráce na přípravě časopisu Alert a v mém případě i další práci pro JRC téměř na plný úvazek.

letdisk2014-3
Tak by mohlo logo LetDisk vypadat dnes.

Tak se Hlava Kasandry stala posledním dokončeným herním projektem LetDisku. Zkusili jsme ještě vyvinout pár jednoduchých miniher, které možná měly nějaký potenciál. Bohužel – neshodli jsme se na tom, který prototyp dokončíme. Souboj brouků potápníků o bublinky vzduchu tak dodnes leží v temnotách magnetické polevy disket, logický rychlík Puzzle Rocks se podařilo reinkarnovat až po 17 letech (iOS, Nintendo DSi – Cinemax). Všechen zbylý volný čas a nadšení jsme v roce 1995 věnovali redakční práci v Alertu. Naplňující se osud značky Atari, a s ním i konec časopisu, se navíc sešel s novými výzvami. Náš dvoučlenný tým už neměl šanci dál fungovat.

cinemax

Od roku 1998, kdy jsem s Lukášem Macurou založil společnost CINEMAX, se profesionálně věnuji vývoji a produkci her, grafice, designu a webdesignu. Naše nezávislé vývojářské studio má již své pevné místo v oboru interaktivní zábavy a za sebou slušnou řádku her pro různé platformy.

Marek Nepožitek, CINEMAX s. r. o.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s