Záchrana projektu

Slušelo by se dodat: a úskalí ochrany proti kopírování.

Nejprve bych měl objasnit, proč mluvím o záchraně, když Hlava Kasandry byla dokončena na podzim 1993 a do prodeje se dostala začátkem roku 1994. Problém je v tom, že protipirátská ochrana ve hře neumožňuje vytvoření fyzické kopie ani obrazů disket pro použití v emulátorech. Dokonce i hra nainstalovaná na harddisk vyžaduje originální disketu v mechanice. Originálních distribucí na disketách bude mezi příznivci čím dál tím méně a velmi brzo se mohou stát nefunkčními. Záchrana tedy spočívá v odstranění ochrany, vytvoření nové verze a jejím zveřejnění.

Vezměme to ale pěkně od prostředka. Když jsem v roce 1996 musel začít archivovat všechna data z Atari, znamenalo to v mém případě provést zálohu veškeré tvorby zhruba od roku 1989, všechna čísla časopisu Alert a redakční materiály a potažmo i nové projekty, kvůli kterým jsem migroval na PC. Půlgigový (500MB) externí SCSI disk stál skoro 10 tisíc a nechtělo se mi ho obětovat pouze na archivaci. Takže vypuklo pakování do LZH a ukládání na diskety. A pak začal hlodat zub času.

Zálohu zdrojových dat jsem 15 let nemohl najít. Nakonec na mě disketa k 20. výročí vyskočila sama...
Zálohu zdrojových dat jsem 15 let nemohl najít. Nakonec na mě disketa k 20. výročí vyskočila sama…

První myšlenka na znovu zprovoznění Kasandry přišla asi v roce 2004, když kolega Matěj Sychra přivlekl do Cinemaxu TTčko. Našel jsem jen master, ze kterého jsem hry množil a nástroje na aplikaci ochrany, ale ochranu se obejít nepovedlo. Byl jsem přesvědčený, že jsem si ve hře nechal backdoor, abych v nouzi mohl každou kopii zbavit ochrany, ale nedokázal jsem si vzpomenout na přesné znění řetězce, ani na to, kam ho vlastně mám vepsat. Zkoušel jsem to snad 100×, ale nepovedlo se. Vypukla fáze hledání zdrojáků, pomocí nich bych snad zjistil, jak ochranu vyřadit. Z několika míst se ke mně doneslo, že ataristé hru chtějí a nevědí, jak ji z originálek zkopírovat. Super! Ochrana funguje i po 15 letech. Dokonce jsem vyzval lidi, ať to hacknou, že bych si s dovolením také vzal 😉 S blížícím se 20. výročím jsem zintenzivnil pátrání. Ručně jsem prošel stovky disket a tisíce archivů. Našel jsem beta verzi hry (to bylo k ničemu – neměla sice ochranu, ale nebyla natolik dokončená, aby se dala zveřejnit). Přihořívat začalo, když jsem našel německou verzi hry – ta už ochranu měla. Tady by se dalo něco vymyslet, i když se z hlediska číslování jednalo o starší verzi, než byl český release (o německé verzi hry někdy jindy…).

Zásadní nález

To jsem ale netušil, co jednoho podzimního dne roku 2013 najdu. Náhodou jsem se nachomýtl ke krabici disket, které chtěli rodiče vyhodit jako zcela zbytečné zálohy jejich práce. Jen pro formu jsem se podíval, zda nenajdu nějakou raritku. Byla tam. Úplně obyčejná noname disketa s téměř nečitelným popisem KASANDRA – ZÁLOHA. Ten pocit se nedá popsat. Nevím, kde se tam vzala, hlavně, že tam byla. Funkční, na Atari čitelná na první pokus. Problém se zdá být vyřešen 20 let poté, co první hratelná verze spatřila světlo světa.

Úskalí #2 – hardware

Samotné zdrojáky by ale nestačily, potřeboval jsem funkční Omikron BASIC správné verze. Protože mi kamarád půjčil Falcona (díky, Petře), měl jsem o drobný problém víc. Na Falconu totiž funguje asi jen jedna konkrétní verze Omikronu ve správné kombinaci s kompilerem. Finálně bych ale potřeboval hru editovat a kompilovat v emulátoru na PC, především z důvodu efektivity práce. V emulátorech ale nastal problém – Omikron BASIC nejprve nefungoval vůbec. Až s jednou z posledních verzí emulátoru HATARI přichází kompatibilita a daří se mi tak ve Windows rozjet developerský stroj snů. Nad společným virtuálním harddiskem mi běží najednou HATARI v monochromním 640×400 s Basicem a v druhém okně „herní“ emulátor STEEM, ve kterém hned mohu zkompilované programy testovat v barevném režimu 320×200. Do toho si manipuluji soubory skrze Windows, jak potřebuji. Páni, tohle mít v roce 1993!

Sen vývojářův...
Když už jsem našel zdrojáky hry, začalo se dařit. V emulátoru HATARI je puštěný Omikron BASIC a hned vedle v emulátoru STEEM běží hra v herním grafickém režimu. Tohle v roce 1993 nebylo možné…

Připravuji se provést následující:
· odstranění ochrany, kompilace a tvorba obrazů disket
· otestování v emulátoru a nahrání gameplaye pro zájemce, co se s Atari systémem nechtějí peklovat
· zveřejnění této historické verze s minimálními opravami
· následná optimalizace a oprava nejhorších chyb tak, aby hra mohla běžet na akcelerátorech
· postupné vylepšování do ideální podoby (bez rozšíření gameplaye)

2 komentáře: „Záchrana projektu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s